Výlet "po stopách JC v lese Purkrábka"

 

 

Teorie je šedá a praxe je strom zelený. Vydali jsme se tedy po stopách Járy Cimrmana v lese Purkrábka pěšky. Výlet jsme započali v Kuchařovicích na zastávce MHD zvané "H+M". Po kilometru jsme dorazili na první odpočívadlo na Kozím vrchu nedaleko od meteorologické stanice. Tady někde si Cimrman pomyslel, že by tu mohla stát meteostanice s větrným kolem dle jeho návrhu.

 

 

 

Odpočivadlo "tady by měla stát meteorologická stanice"

 

Po dalších necelých třech kilometrech jsme dorazili po místy hodně zarostlé Kyjovické cestě na rozcestí Tři duby. Dnes tam roste dubů pět a jedna lípa. Sto metrů za rozcestím (po značce) je vybudováno další odpočívadlo.

 

 

Rozcestí U tří dubů

 

Zde se vydal Cimrman nesprávným směrem, místo doleva dolů pokračoval doprava nahoru. Sledovali jsme jeho stopy přes bývalý vojenský prostor, až jsme po kilometru narazili na další odpočívadlo. Tady někde se Cimrman zarazil, vrátil se zpět na rozcestí u Tří dubů a pokračoval dolů do údolí potoka Únanovky. Asi 150 metrů od potoka se občerstvil ve studánce.

 

 

 

Pak sešel do údolíčka a pokračoval asi k půl kilometru vzdálené, dnes už neexistující cihelně. Od potoka Únanovka jsme se vrátili do Kuchařovic po takzvané "Asfaltce". Délka výletu byla 11.5 kilometru.

 

 

  Naši přátelé si chtěli tento výlet zopakovat. Jelikož je Kyjovická cesta zarostlá, vymysleli jsme společně jinou trasu výletu "po stopách Járy Cimrmana v lese Purkrábka". Trasa je o více než tři kilometry kratší, po žádném úseku neprocházíme dvakrát a vede po schůdnějších cestách. A je sjízdná i na kole.

 

Poznámka: Od doby sepsání tohoto textu nám Klub českých turistů přebarvil zelenou značku na červenou.

 

 

Začínáme v Suchohrdlech na zastávce MHD "Škola". Jdeme přibližně 4 km po zelené (na mapce) neboli červené (ve skutečnosti) turistické značce až na rozcestí u Tří dubů, které KČT přejmenoval na jaře 2016 na "Purkrábka". Zde odbočil Cimrman doprava aby záhy zjistil, že to není správný směr. Vrátil se tedy a pokračoval doleva mírně dolů směrem do údolí Únanovky.

 

 

Následujeme jej po této neznačené cestě (na mapce vyznačena třemi žlutými "x"). Po cca půl kilometru narazíme na žlutou turistickou značku po které pokračujeme ještě kousek dolů k dalšímu odpočívadlu ležícímu 40 kroků nad studánkou. Studánka je zapsána i v Národním registru pramenů a studánek.

 

Odsud se vracíme po žluté značce do Kuchařovic. Vyjdeme z lesa Purkábka a projdeme kuchařovickým lesíkem. Padesát metrů od místa, kde značka opouští lesík, nalezneme další odpočívadlo. Přibližně v těchto místech si Cimrman uvědomil, jak skvělé místo pro meteorologickou stanici by byl Kozí vrch rozkládající se před ním. Míjíme meteorologickou stanici ČHMÚ a odsud je to pak už jen necelý kilometr na zastávku MHD v Kuchařovicích. Celková délka trasy je necelých 8 kilometrů.

 

 

 

Zpět