Cimrmanův stůl k prodeji květin

 

 


Tento stůl byl znovu po 100 letech prezentován v květinářském stánku na Zelném trhu jedním občanem města Brna. Rozložení květin podle Járy Cimrmana a verbální projev prodávajícího v brněnském hantecu okouzloval čumily a čumilky z Brna i čubrníky a čubrninky z okolních dědin.


Uspořádání stolu:


Řídí se dvěma základními ukazateli. Před nosem v pozicích A1-A5 musí mít zákazník to, co je třeba rychle prodat nebo šmejdy, kterých je nutno se co nejrychleji zbavit. Vzácné druhy a pokladnu máme ve chráněných pozicích C4 a C5, které jsou od zraku návštěvníků odcloněny vysokými rostlinami v pozicích B4 a B5. Podobně je vyššími rostlinami v pozici B1 odcloněna svačina na pozici C1.

  

Dále doporučuje Cimrman označit rostliny jmény a čísly, nikoli cenami. Zájemci tím nabudou dojmu, že prodáváme za tzv. vatikánskou měnu – tedy pánbů zaplať. My máme však připraveny tři varianty ceníku s různou výškou cen. A podle toho, jak odhadneme finanční možnosti zákazníka, dáme zákazníkovi přímo do rukou buď variantu nejlevnější, střední nebo v případě očividně movitých zákazníků tu nejdražší.


Nad stolek umístíme transparent s nápisem: „Nedotýkejte se ani kaktusů spadlých na zem“.


Zeptáte-li se však kteréhokoli prodávajícího, zda má květiny či podobné výrobky na stole uspořádaní dle Cimrmanova schématu, dostanete vždy odpověď „NE“. A to i v případě, že je takto uspořádány má. Žádný prodejce vám totiž na plnou hubu nesdělí, že zboží, které máte před sebou a které on vychvaluje až do nebes, jsou šunty, kterých se chce co nejrychleji zbavit.

 

 

Zpět